Bitcoin

این مطلب در ادامه‌ی مطلب قبل راجع به رمزارزها، بیت‌کوین و سیستم بلاک چین می‌باشد.

پیش‌نوشت1: این مطلب صرفا از تجربه‌ی بسیار کم و کوتاه مدت من در این بازار می‌باشد وتنها نقل داستان من در این سیستم است.

پیش‌نوشت 2: تعدادی از دوستانم که به این بازار علاقه‌مند شدند چندین بار از من راجع به این سیستم سوال‌های مختلف پرسیدند و تنها دلیل من برای نوشتن دو پست اخیر همین است! (البته باید بگویم خیلی نمی‌دانم چرا بین این همه پیامبر جرجیس را انتخاب کردند چون من سر رشته‌ی خاصی در این زمینه ندارم!)

پیش‌نوشت 3: لطفا پس از خواندن این مطلب سعی کنید مقالات و اخبار بیش‌تری را از سایت‌های معتبر بخوانید. در انتها سعی می‌کنم منابع انگلیسی و فارسی معتبر برای خواندن و لینک‌های مفید دیگر را قرار دهم.

خوب اما داستان من!

یک روز بعد از ظهر حدودا چهار ماه پیش که با سینا بیرون بودم و داشتیم داخل یک کافه صحبت می‌کردیم، بهم گفت: شایان می‌دونی بیت کوین چیه؟ من هم دو سه تا چیزی که راجع به بیت کوین می‌دانستم (یادم نیست از کجا، یا متمم یا جاهای دیگر) برایش سرهم کردم. بعد شروع کرد توضیح دادن که سیستمش چگونه است و چطور کار می‌کند. راستش را بگویم خیلی جذبش نشدم. برام جالب بود ولی آن‌قدری جالب نبود که بروم و برایش مقاله بخوانم و برای یکی دیگر توضیح دهم.

اما برای سینا جالب بود. برایم سوال شده‌بود که چرا. چون فکر می‌کردم اگر هم تکنولوژی هرچند جذابی باشد برای ما داخل ایران قابل استفاده نیست. داشتم به این فکر می‌کردم که سینا بحث قیمت و سرمایه‌گذاری را پیش کشید. اوضاع جالب شد.

سینا گفت نگاه کن من دیشب انقدر بیت خریدم با این قیمت. الان قیمتش شده این و پول منم شده انقدر! نگاه کردم دیدم حدود 20 % سود کرده. آن هم فقط طی یک شب! الان دیگر واقعا جذاب شده بود! ازش خواستم که بیش‌تر برام توضیح دهد. او هم شروع کرد و تقریبا چیزهایی را که داخل پست قبلی گفتم به من گفت.

واقعا مشتاق شده بودم که وارد بازار بیت کوین بشوم و هیجانش را تجربه کنم. واقعا ریسکی بود. چیز جدیدی (برای من و خانوادم و هرکسی که میشناختم) بود (ساتوشی که نبودیم! 🙂 ) و خوب چیزهای جدید معمولا  قابل اعتماد نیستند. سینا من را به چند گروه مختلف داخل تلگرام ادد کرد که داخلشان خرید و فروش انجام می‌دادند یا قیمت‌ها را تحلیل می‌کردند. راستش را بگویم واقعا هیجان انگیز بود! حس خیلی خوبی داشت و دارد!

داخل آن گروه‌ها بود که با آلت کوین‌ها (Altcoins) و تریدینگ آن‌ها آشنا شدم. آلت کوین‌ها رمزارزهای دیگری هستند که از بیت کوین مشتق شدند. مثل ریپل و آیوتا که داخل پست قبلی گفتم.

داستان را بگذاریم کنار تا یک مقدار توضیحات هم بدم.

همان‌طور که داخل پست قبلی گفتم رمزارزها هر کدام برای هدفی ساخته شدند. این هدف معمولا آسان و سریع کردن نقل و انتقالاتی خاص و کاهش فی انتقالات و هم‌چنین کوتاه‌کردن دست واسطه‌ها می‌باشد. یعنی به طور مثال یک شخص از آیوتا برای تراکنش‌های مربوط به اینترنت اشیا استفاده می‌کند. یا یک شخص دیگر از انجین کوین برای تراکنش‌های بازی‌های رایانه‌ای و یا مثلا خود بیت کوین برای انواع و اقسام خریدها (از خرید ماشین تویوتا یا همبرگر مک دونالدز به زودی!) و…

اما رمزارزها تنها برای این اهداف استفاده نمی‌شوند. از دیگر استفاده‌های رمزارزها برای سرمایه‌‌گذاری و تبادل و خرید و فروش رمزارزهای مختلف در بسترهای تریدینگ می‌باشد. استفاده‌ای که می‌تواند سودآوری بسیار خوبی را برای شخص به همراه داشته باشد.

بگذارید تا مثالی بزنم تا متوجه شوید.

بیت کوین را که به یاد دارید؟ در سال 2010 یعنی یک‌سال پس از عرضه‌ی بیت کوین قیمت آن حدود یک سنت بود. یعنی هر بیت کوین 1 سنت ارزش داشت. امروز پس از گذشت کم‌تر از 8 سال قیمت هر بیت کوین به 18100 دلار رسید. این یعنی در طی 8 سال قیمت آن بیش از یک میلیون و هشتصد برابر شده است.

bitcoin chart
نمودار قیمت بیت‌کوین از ابتدا تا کنون

البته آن موقع ها تقریبا کسی با بیت کوین آشنایی نداشت اما فرضا از دو سال پیش، سال 2015 قیمت هر بیت کوین حدود 200 دلار بود. سرمایه‌گذاری در آن موقع می‌توانست سرمایه فرد را حدودا 80 برابر کند.

از ابتدای سال 2017 میلادی تا به الان بیت کوین با رشد بیش از 1700 درصد می‌توانست سرمایه دارندگانش را 17 برابر کند.

bitcoin chart
نمودار قیمت بیت‌کوین از ابتدای سال 2017 میلادی تا 15 دسامبر همین سال

فکر می‌کنم نیازی نباشد این روند را ادامه بدهم خودتان متوجه می‌شوید.

این نمونه‌ای از سرمایه‌گذاری روی بیت کوین است. تابه‌حال روند قیمت بیت کوین به طور جمعی صعودی بوده‌است اما بالا و پایین‌ها و اصلاحات و افت و crash های زیادی داشته است. به طور مثال حدودا چهار ماه پیش قیمت بیت کوین از حدود 5000 دلار با یک افت شدید (به علت ممنوعیت خرید و فروش آن در چین) به حدود 3200 دلار رسید. اما بازهم جان گرفت و تا 18000 بالا رفت.

اما بحث تریدینگ نیز درباره‌ی رمز ارزها وجود دارد.

تریدینگ به این معناست که با بیت کوین (یا با دلار) رمزارزهای دیگر یا همان آلت کوین‌ها را در بسترهای فراهم شده در سایت‌های ،مختلف خرید و فروش کرد. تقریبا شبیه خرید و فروش سهام در بازار بورس. مثلا شما مقداری بیت کوین می‌خرید سپس با دانش تحلیل آلت‌کوین‌هایی را که فکر می‌کنید در مدت مشخص سودآوری خواهند داشت را می‌خرید. سپس هنگامی که آن رمزارز به قیمت موردنظر شما و سودی که در تحلیلتان پیش‌بینی‌اش را کرده‌بودید رسید، آن را به بیت کوین (یا دلار، که البته تبدیل به دلار برای ایرانیان به علت تحریم‌ها امکان پذیر نیست) تبدیل می‌کنید. از این طریق یا به طور مستقیم به سود خود دست یافته‌اید (از طریق تبدیل به دلار) یا ذخیره‌ی بیت کوین خود را افزایش داده‌اید. سپس در قیمت مناسب می‌توانید بیت کوین خود را به ریال یا دلار تبدیل کنید و از سود خود استفاده کنید.

مثلا شما از صرافی‌های ایرانی با ریال خود مقداری بیت کوین می‌خرید و به کیف پول دیجیتال خود انتقال می‌دهید. اگر تمایل به سرمایه‌گذاری بلند مدت داشته باشید می‌توانید بیت کوین را در کیف پول خود نگه دارید و هنگامی که موقعیت را مناسب یافتید می‌توانید آن را به صرافی‌های ایرانی بفروشید و از ریال واریز شده به حساب خود استفاده کنید.

اما اگر به تریدینگ علاقه داشته باشید می‌توانید پس از خرید بیت کوین، مقدار خریداری شده یا درصدی از آن را به یکی از چندین سایت بزرگ و معتبر تریدینگ خارجی انتقال دهید. (متاسفانه در حال حاضر بستری بومی برای تریدینگ رمزارزها وجود ندارد.) سپس با تحلیلی که انجام داده‌اید یک یا چند آلت کوین را انتخاب کرده و با بیت کوین خود خریداری می‌کنید. و در زمان سود دهی آن را به بیت کوین تبدیل کرده و آن را به صرافی‌های ایرانی انتقال داده و به ریال تبدیل می‌کنید.

مثلا حدود 3 ماه پیش قیمت آلت کوین ریپل حدود 20  سنت و حدود 0.00005 بیت کوین بود با خرید مثلا 1000 عدد از این آلت‌کوین حدود 0.05 بیت کوین معادل 200 دلار (با قیمت حدود 4000 دلاری بیت کوین در آن زمان) خرج کرده‌اید. الان پس از گذشت این مدت زمان قیمت ریپل به حدود 90 سنت معادل 0.00005 بیت کوین (به علت افزایش قیمت بیت کوین از 4000 دلار به بیش از 17000 دلار) رسیده و سرمایه شما به 0.05 بیت کوینی که الان قیمتی بیش از 17000 دلار دارد رسیده‌است که قیمتی معادل 900 دلار دارد. یعنی سرمایه شما از 200 دلار به 900 دلار رسیده‌ است.

xrp chart
نمودار ریپل از سه ماه گذشته تا کنون

این مثال را خودتان می‌توانید برای دیگر رمزارزها نیز به کار برید. این ‌ها فقط تجربیات من در بازار رمزارزها بود.

اما در اینجا ممکن است یک سوال مطرح می‌شود که چه چیزی قیمت بیت کوین و دیگر رمزارزها را تایین می‌کند؟ در پاسخ می‌توان گفت این خود مردم و استفاده کنندگان ارزها هستند که مشخص می‌کنند قیمت چه مقدار باشد. اینکه چطور این روند اتفاق می‌افتد خود مبحثی جدا و طولانی است اما علاقه‌مندان می‌توانند مقاله‌ی نوشته‌شده در این مورد را در این سایت بخوانند. البته گاهی اوقات افرادی خاص که به آن‌ها نهنگ (!) می‌گوییم می‌توانند با خرید یا فروش یکجای مقدار زیادی از یک رمزارز قیمت آن‌را دست‌خوش تغییر کنند. (نهنگ به کسانی گفته می‌شود که تعداد بسیار زیادی از یک رمزارز خاص را در اختیار دارند. مثلا برای بیت کوین، داشتن بیش از 5000 عدد بیت کوین شما را به یک نهنگ تبدیل می‌کند!)

در پایان باید گفت ورود به هر عرصه‌ای نیازمند دانش و اطلاعات دقیق و قابل اطمینان و استناد است. به همین علت پیشنهاد می‌کنم اگر به تریدینگ علاقه‌مند هستید حتما به دنبال کسب دانش آن بروید و بی‌گدار به آب نزنید زیرا که ممکن است با ورشکستی سنگینی مواجه شوید! همان‌طور که بازار کریپتوکارنسی می‌تواند در مدت زمان کوتاه سرمایه‌شما را چندین برابر کند، هم‌چنین می‌تواند در مدتی کوتاه تر سرمایه‌تان را به خاک سیاه بنشاند!!!

در آخر منابع مفید برای کسب اطلاعات و خرید و فروش رمزارزها را در اختیارتان خواهم گذاشت.

سایت دیجی ارز: یک وبسایت که در آن صرافی‌های معتبر ایرانی برای خرید و فروش بیت کوین با قیمت لحظه‌ای آن‌ها را به شما ارائه می‌دهد.

سایت چینجر: گاهی اوقات سایت‌های صرافی ایرانی موجودی بیت کوین ندارند و شما مجبور می‌شوید از طریق دلار بیت کوین بخرید. برای خرید دلار یا باید حساب کردیت کارت مانند ویزا یا مستر داشته باشید یا حساب پی پل (paypal) یا اینکه از طریق گیفت کارت‌های ویزا و مستر یا پرفکت مانی با دلار خرید کنید. می‌توانید از طریق صرافی‌های مختلف گیفت کارت مستر یا پرفکت مانی را تهیه کنید.

سایت دیجی‌تریدر: وبسایت آموزشی/خبری/تحلیلی دکتر علیرضا خداکرمی پزشک و تریدر عزیزی که من ایشون رو استاد  و بعضا الگوی خودم می‌دونم در این زمینه، هرچند تابه‌حال فرصت دیدنشون رو نداشتم. اما چندین باری باهاشون گفتگو داشتم و ازشون مشورت گرفتم. در قسمت فروشگاه این سایت پکیج‌های آموزشی کامل تحلیل تکنیکال بازار رمزارزها رو می‌تونید تهیه کنید.

سایت coinmarketcap: سایتی که نمودار و اطلاعات لازم تمامی کوین‌ها را داراست و می‌تواند در تحلیل‌های شما موثر باشد.

سایت bitfinex و hitbtc: سایت‌هایی که بسترهای خوبی برای تریدینگ فراهم کردند و با ایرانی‌ها مشکل ندارند.

سایت tradingview: سایت بسیار خوبی که بستر تحلیل کردن نمودارها را با امکانات بسیار عالی در اختیار می‌گذارد. هم‌چنین می‌توانید تحلیل‌های تریدرهای دیگر را ببینید.

سایت coindesk و cointelegraph: دو سایت که از بزرگترین خبرگزاری‌های رمزارزها هستند.

سایت blockchain: ارایه دهنده‌ی بهترین کیف پول نرم‌افزاری بیت‌کوین به صورت رایگان

کانال یوتوب Chris Dunn : کریس دان یک تریدر و آموزش‌دهنده‌ی حرفه‌ای است که در یوتوب ویدیوهای مفیدی را قرار می‌دهد.

 

به عنوان سخن پایانی:

بیت کوین و تکنولوژی بلاکچین مثل خیلی از تکنولوژی‌های دیگر مخالفان و منتقدان زیادی دارد. اما همانند اینترنت اشیا، همانند هوش مصنوعی، همانند خیلی از تکنولوژی‌های دیگر غیرقابل انکار و سرکوب است. تابه‌حال افراد و شرکت‌های بزرگی سعی در تخریب بیت کوین داشتند اما در آخر خود را به سخره گرفتند (ازجمله JP Morgan) و بعضا خودشان هم وارد این بازار شدند. انکار این قضیه مانند زیر برف کردن سر خود است. زیرا که تا چند سال آینده همه‌ی افراد مجبور به استفاده از این تکنولوژی و تکنولوژی‌های مشابه خواهند شد. پس چه بهتر که با دست پر و با دانش کافی به سمت آن روز برویم.

 

نویسنده نوشته: شایان مجیدی

Leave a Reply

1 نظر شما روی "رمز ارز، بلاک‌چین، بیت‌کوین (2)"

avatar
  Subscribe  
جدیدترین قدیمی‌ترین بالاترین رای
مطلع شوید
trackback

[…] تا این‌جا با سیستم بلاک چین و بیت کوین هم آشنا شدید. در مطلب بعدی به فرصت‌های مالی‌ای که بیت کوین و دیگر دوستانش […]

شاید دوست داشته باشید

blockchain

رمز ارز، بلاک‌چین، بیت‌کوین (1)

قضیه از این قرار است: تکنولوژی جدیدی که علاوه بر

درباره من

شایان مجیدی هستم. دانشجویی با ذهن ناآرام و اغلب دغدغه‌مند. در این وبلاگ هرآن‌چه دغدغه‌ام هست را خواهید دید. امیدوارم خسته نشوید!