blockchain

قضیه از این قرار است: تکنولوژی جدیدی که علاوه بر کارهای بسیار زیادی که می‌تواند انجام دهد، فرصت بسیار مناسبی برای سرمایه‌گذاری و کسب درآمد (بعضا بسیار هنگفت!) باشد. بله، این مطلب راجع به رمزارزها و سردم دارشان بیت کوین می‌باشد

پیش‌نوشت1: این مطلب را در حد فهم خودم و بدون داشتن دانش تکنیکال و تخصصی (نه در زمینه اقتصادی و نه در زمینه تکنولوژِی) و صرفا از تجربه‌ی دو سه ماهه‌ام در این زمینه می‌نویسم. این از یک لحاظ حسن محسوب می‌شود چون درصد بالایی از خوانندگان احتمالی این مطلب اطلاعات بسیار محدودی راجع به این قضیه دارند و با زبان ساده بهتر متوجه می‌شوند، از طرف دیگر یک مضرت به حساب می‌آید چون قطعا کامل نیست و ممکن است بدون اشکال نباشد. (البته سعی می‌کنم تا حد امکان از خودم چرت و پرت نبافم!!!)

پیش‌نوشت 2: باید حتما بگویم اگر بعد از خواندن این پست هرگونه تصمیم یا قضاوتی راجع به بیت‌کوین و سیستم بلاک‌چین داشتید پیش از حتمی شدن آن بیش‌تر تحقیق کنید و این مطلب را صرفا جهت آشنایی اولیه درنظر بگیرید.

اما اصل مطلب

cryptocurrency
تعدادی از کریپتوکارنسی‌ها یا رمزارزها

در سال 2008 یک فرد (شاید هم چند فرد!) با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) تحت عنوان مقاله‌ای دنیا را با تکنولوژی‌ای تحت عنوان رمز ارز یا Cryptocurrency و سیستم بلاک‌چین (Blockchain) آشنا کردند و ارزی دیجیتالی را به دنیا با نام بیت کوین (Bitcoin) معرفی کردند.

اما این رمزارز و بلاک‌چین و بیت کوین چیستند؟!

رمز ارزها نوعی واحدهای پولی یا واسطه‌های تجاری هستند که به صورت کاملا مجازی و توسط فرمول‌های پیچیده‌ی ریاضی و برنامه نویسی در درون بستری که ساتوشی در سال 2008 خلق کرد تولید می‌شوند.

هرکدام از چندین هزار رمزارزی که بعد از سال 2009 (که سال ابداع بیت کوین بود) وارد بازار شدند به هدفی مشخص ساخته شده‌اند. به‌طورمثال رمزارز IOTA برای ایجاد بستری مناسب، امن و سریع برای پرداخت‌های اینترنت اشیا می‌باشد. یا رمزارز Ripple برای ایجاد بستری مناسب برای پرداخت‌های بین بانکی با فی بسیار پایین می‌‌باشد. مثال‌هایی از این دست زیادند!

ripple xrp
ریپل اکس آر پی (ripple xrp)

تا اینجا متوجه شدیم که رمزارزها چیستند. ممکن است درک این قضیه برای خیلی از افراد مشکل باشد که چرا باید به چند عدد صفر و یک اعتماد کرد و پول حقیقی خود را داد و این رمزارزهای غیرقابل لمس (!) را خرید؟!!! در پاسخ می‌توان گفت چند صد سال پیش وقتی که اسکناس به دنیا آمد(!) هم مردم با خود گفتند چرا طلای عزیزتر از جانم را بدهم و یک تکه کاغذ بی ارزش دریافت کنم؟ و تاریخی که تکرار می‌شود. رمزارزها آینده‌ی پولی جهان هستند.

Gold vs cash
طلا در مقابل پول نقد

اما بیت‌کوین چیست؟ ممکن است به تازگی با این واژه بیش‌تر برخورد داشته باشید. شاید به این علت که رسانه‌ی ملی به تازگی به سمت اخبار بیت کوین سوق داده‌شده و تحلیل‌های مختلفی را برای آن ارایه می‌دهد. یا از طریق سایت‌های مختلف که خبر جهش‌های ناگهانی قیمت بیت‌کوین را می‌دهند. ممکن است بیت کوین در ذهن بسیاری از افراد به شکل یک اسکم یا تقلب و یا شرط بندی باشد.

Bit coin vs Cash
پول نقد در مقابل بیت کوین

اما بیت کوین یک رمزارز دیجیتالی است که همان‌طور که گفته شد در سال 2009 توسط ساتوشی ناکاموتو ساخته شد. ساتوشی که فردی ناشناس می‌باشد از آن موقع تا به امروز ناشناس باقی مانده است. این ارز بر خلاف تمام ارزهای شناخته شده‌ی دیگر از جمله دلار و … کاملا غیر متمرکز و پخش شده‌است. این یعنی این‌که هیچ دولت یا بانکی بر روی آن نظارت ندارد. تعداد 21 میلیون بیت کوین در ابتدا ساخته شده و نه چیزی به آن اضافه می‌شود و نه چیزی از آن کم می‌شود. در حال حاضر بیش از 16 میلیون بیت کوین استخراج شده و پیش بینی می‌شود که باقی‌مانده بیت‌کوین‌ها تا سال 2140 استخراج می‌شود.

این استخراج یعنی چه؟

برای توضیح معنای استخراج باید ابتدا کمی با سیستم بلاک‌چین و نحوه‌ی کارکرد بیت‌کوین آشنا شوید.

همان‌طور که گفته شد بیت کوین یک ارز بدون مرکزیت می‌باشد و انتقال بیت‌کوین از طریق شخص به شخص و بدون واسطه هیچ‌گونه بانک یا مرکزی انجام می‌شود. با این‌که این خود یک مزیت محسوب می‌شود (چرا که دست واسطه‌ها و دلالان کوتاه می‌شود) اما آیا این به معنای ناامن بودن آن نیست؟ خیر. به هیچ عنوان!

فرض کنید مثلا من می‌خواهم به سینا یک مقدار بیت کوین بفرستم و مثلا در ازای آن کالا یا خدمات دریافت کنم. هنگامی که من مقدار موردنظر بیت کوینم را انتقال دادم اطلاعات این انتقال در یک دفتر حساب عمومی که چند صد گیگابایت حجم دارد ذخیره می‌شود و از این طریق تمامی انتقالات توسط همه‌ی افراد قابل مشاهده و پیگیری می‌شود. هر کسی که بخواهد! اما تعدادی از افراد وقت خود را به طور خاص صرف این کار می‌کنند.  به این افراد ماینر (miner) گفته می‌شود.

blockchain ledger
نمونه‌ای از تعدادی انتقال در دفترحساب بیت کوین

ماین کردن (mining) یا استخراج به این معناست که عده‌ای از افراد با نگه‌داری و به روزرسانی این دفترحساب امنیت شبکه و انتقالات بیت کوین را تامین می‌کنند. تعداد بسیار زیادی ماینر در دنیا وجود دارند که وظیفه‌ی همه‌شان پیگیری انتقالات و تایید آن‌ها می‌باشد. بدین شکل که تمامی نقل و انتقالات در یک دفترچه حساب نوشته می‌شود. هر 2000 (به طور تقریبی) انتقال یک بلاک را تشکیل می‌دهد و بلاک‌های مختلف در کنار هم دیگر زنجیره‌ی بلاک‌ها یا بلاک‌چین را تشکیل می‌دهند. پس از اضافه کردن هر بلاک به بلاک بعدی از ماینر با مقداری بیت کوین جدید تشکر می‌شود! حدود 12.5 بیت کوین، که این مقدار پس از ایجاد هر 210000 بلاک نصف می‌شود.

سوال احتمالی: اگر این همه آدم بیکار وجود دارند که پیگیری انتقالات را انجام می‌دهند و به قولی در حال ماین کردن هستند، چطور همه‌ی آن‌ها با یک‌دیگر هماهنگ می‌شوند و دفترحساب آن‌ها باهم شباهت دارد. با توجه به این‌که نقل و انتقالات بیت‌کوین در روز به تعداد بسیار زیاد انجام می‌شوند؟

جواب: هنگامی که من به سینا مقداری بیت‌کوین می‌فرستم مانند این است که به تمام گوش‌های شنوای دنیا اعلام کرده‌ام که اینجانب با شماره‌ حساب فلان به آن‌جانب با شماره حساب فلان، این مقدار بیت کوین را انتقال می‌دهم. (با تشکر، این مقدار هم فی انتقال برای ماینر عزیز، زود تایید کن کار داریم!) بدین شکل تمامی ماینرها از انتقال انجام شده با خبر می‌شوند و می‌توانند آن را وارد دفترحساب خود کنند.

البته کار ماینینگ به این راحتی‌ها هم نیست. بسیاری موانع بر سر راه ماینر برای تایید انتقالات و اضافه کردن بلاک‌ها به بلاک بعدی وجود دارند که نه تنها از حوصله‌ی بحث خارج است، خودم هم آن‌قدرها از آن سر در نیاوردم. فقط به این بسنده کنید که برای اضافه کردن یک بلاک به بلاک دیگر نیاز به حل توابع بسیار پیچیده ریاضی می‌باشد که این حل مسئله توسط سیستم‌های سخت‌افزاری بسیار قوی ماینرها انجام می‌شوند که مصرف برق بسیار بالا و امکانات خاص نیاز دارد

mining
ماینینگ بیت کوین و سخت‌افزار کامپیوتری

خوب تا این‌جا با سیستم بلاک چین و بیت کوین هم آشنا شدید. در مطلب بعدی به فرصت‌های مالی‌ای که بیت کوین و دیگر دوستانش می‌توانند ایجاد کنند خواهم پرداخت و کمی از تجربیات خودم در این بازار خواهم نوشت.

نویسنده نوشته: شایان مجیدی

Leave a Reply

5 نظر روی "رمز ارز، بلاک‌چین، بیت‌کوین (1)"

avatar
  Subscribe  
جدیدترین قدیمی‌ترین بالاترین رای
مطلع شوید
حامد
مهمان

عاالی بود ✌👌

زینب
مهمان

سلام شایان
چقدر خوب که در این مورد نوشتی. خیلی وقت بود که اسم بیت کوین و بلاک چین رو میشنیدم و نمیفهمیدم چی به چیه. پیگیر مطالبت خواهم بود.

trackback

[…] مطلب در ادامه‌ی مطلب قبل راجع به رمزارزها، بیت‌کوین و سیستم بلاک چین […]

شاید دوست داشته باشید

Bitcoin

رمز ارز، بلاک‌چین، بیت‌کوین (2)

این مطلب در ادامه‌ی مطلب قبل راجع به رمزارزها، بیت‌کوین

درباره من

شایان مجیدی هستم. دانشجویی با ذهن ناآرام و اغلب دغدغه‌مند. در این وبلاگ هرآن‌چه دغدغه‌ام هست را خواهید دید. امیدوارم خسته نشوید!