youtube

باور کنید بدون یوتوب، من را از افسردگی در تیمارستان خواهید یافت! اگر بخواهم سه عشق اصلی زندگیم را بگویم بدون شک یوتوب یکی از آن‌هاست! حتی در رده‌بندی‌ای بالاتر از نوشیدن کارامل ماکیاتو کافه گیشا!!!

من در یوتوب تفریح می‌کنم، درس ‌می‌خوانم، آرامش می‌یابم، می‌خندم، گریه می‌کنم، امید پیدا می‌کنم، علوم مختلف می‌آموزم، مهارت یاد می‌گیرم، مشکلاتم را حل می‌کنم، دل و روده‌ی لوازم الکترونیکم را بیرون می‌ریزم، برای خرید یک جنس مشورت می‌کنم و… من در یوتوب زندگی می‌کنم. بیش‌ترین حجم اینترنتم در ماه صرف تماشای یوتیوب می‌شود. شاید اغراق نباشد اگر بگویم در یک روز بعد از گوش دادن به موسیقی و خوابیدن، بیش‌ترین زمان من به تماشای یوتوب اختصاص دارد!

همین است دیگر! معتاد شدم! بعضی‌ها به کلش آو کلنز و امثالهم معتاد شده‌اند (کلا با بازی کردن هیچ‌وقت ارتباط خاصی برقرار نکرده‌ام)، بعضی‌ها با تماشای فیلم و سریال (هم‌چنین! ارتباط خاصی ندارم!) و چیزهای دیگر. من هم به یوتوب! اعتیاد خوبی است. من که خیلی مشکلی ندارم (البته جیبم هرازگاهی صدایش به اعتراض بلند می‌شود ولی خوب از آن‌جایی که اعتراض به وضع اقتصادی راه به جایی نمی‌برد پس ساکت می‌شود!)

اما چرا می‌گویم با اعتیاد به یوتوب مشکلی ندارم و حتی خیلی مصرانه بر این باورم که از بهترین اعتیادهاست؟ (البته این نکته را در نظر نگیرید که تقریبا هیچ معتادی با اعتیادش مشکلی ندارد و حتی بر این باوراست که اعتیادش به نفعش است!!!)

بگذارید با مثال برایتان مشخص کنم. من هم مانند هر انسان دیگری روزهای سختی را پشت سر گذاشته‌ام همین چند ماه پیش با یک مشکلات سخت و ناتوان کننده‌ای دست و پنجه نرم می‌کردم! پس از گذشت چند روز از این وضع با بازکردن یوتوب و دیدن چند موزیک ویدیو (به خصوص موزیک ویدیو Starlight از گروه MUSE) در لحظه به آرامشی رسیدم که چندین سال گمش کرده‌بودم!

یا در ایام پراسترس امتحانات با دیدن ویدیوهای تاک شوهای کسانی مثل Stephen Colbert, Ellen DeGeneres, Jimmy Kimmel و James Corden و… به قدری از استرسم کم می‌شود که حتی با این‌که به علت تماشای طولانی مدت این ویدیوها وقت زیادی را از دست داده‌ام ولی با آرامش و خیال راحت شروع به خواندن درسم می‌کنم!

James Corden, Ellen degeneres, jimmy kimmel, stephen colbert
James Corden, Ellen degeneres, Jimmy Kimmel, Stephen Colbert

آشنایی و ایجاد علاقه‌ی اولیه من با فلسفه از طریق یوتوب و ویدیوهای بسیارعالی برادران گرین (John Green که نویسنده‌ی بسیار معروف کتاب‌ پرطرفداری چون “خطای ستارگان بخت ما” و برادرش Hank Green) در کانال CrashCourse بود.

John Green & Hank Green
John Green & Hank Green

از طریق یوتوب با دانشمندان بزرگی چون Neil deGrasse Tyson, Richard Dawkins, Lawrence Kraus, Sam Harris, Michio Kaku, Brian Greene, Brian Cox و Bill Nye آشنا شدم، کسانی که هر روز به پای صحبت‌هایشان می‌نشینم و لذت می‌برم. (دوستانم می‌دانند که اگر در دنیا از دو چیز متنفر باشم یکی شرکت اپل است و دیگری فیزیک. اما از طریق دانشمندان نام برده به خصوص نیل تایسن و میچیو کاکو واقعا به فیزیک علاقه‌مند شده‌ام!)

Scientist
Bill Nye, Brian Greene, Michio Kaku, Brian Cox, Sam Harris, Lawrence M. Krauss, Neil deGrasse Tyson, Richard Dawkins

از طریق یوتوب با یوگی و میستیک مشهور Sadhguru Jaggi Vasudev آشنا شدم. کسی که یه تازگی بسیار مورد توجهم قرار گزفته و آموزه‌هایش را با لذت گوش ‌می‌کنم. در آینده‌ی نزدیک حتما یک مطلب راجع به او می‌نویسم! (همین بس که تا قبل از گوش کردن به حرف‌های سادگورو، به هیچ‌عنوان علاقه‌ای به شنیدن حرف‌های این چنین معنوی نداشتم! اما سادگورو واقعا عالی‌است!)

Sadhguru
Sadhguru Jaggi Vasudev

 

نویسنده نوشته: شایان مجیدی

Leave a Reply

11 نظر روی "سرگرمی مورد علاقه‌ام: یوتوب"

avatar
  Subscribe  
جدیدترین قدیمی‌ترین بالاترین رای
مطلع شوید
fatemeh
مهمان

اوممم منم از یوتیوب اموزش طراحی چهره رو یاد گرفتم وخیاطی:))))) ولی نمیدونم چطور شما این دانشمندا رو باهاشون اشنا شدی!من هروقت اسم شخص رو مینویسم هرچیزی برام میاره به جز اطلاعاتی درباره اون فرد:/

زینب
مهمان

گفتی جان گرین یاد انموقعی افتادم که بعد از خوندن کتاب و دیدن فیلم the fault in our stars یه مدت افسردگی گرفته بودم.
خیلی فیلم و کتاب خوبیه. مکمل هم محسوب میشن. البته اگر توی سن و سال کمتر -پونزده شونزده سالگی- می‌دیدمش بیشتر بهم می‌چسبید.
قیافهٔ جان گرین شبیه قیافهٔ این پسره آیزاک نیست؟
اعتیاد به یوتوب نسبت به اعتیاد به اینستا خیلی بهتره. نمیدونم چرا ولی تا حالا هرکاری کردم با اینستا رابطه خوبی برقرار نکردم.

امیرمحمد قربانی
مهمان

finally found out the name of the mysterious old man in your profile pictures

علی
مهمان

داداچ تراوش درست قربون تریپ پزشکیت بشم من

شاید دوست داشته باشید

sadhguru

خیانت لغت‌نامه و منشا اغلب افسردگی‌ ها

پیش‌نوشت: الان که درحال نگارش این مطلب هستم از سردردی

shayan majidi

وقفه‌ی طولانی، مشغله‌ی زیاد، لزوم کار در دانشگاه

وقفه‌ی طولانی حدود یک ماه از آخرین مطلبی که در

اونجد سونفولد

انتقام هفت برابری

انتقام هفت برابری! خودم هم قبول دارم! اسم به شدت

درباره من

شایان مجیدی هستم. دانشجویی با ذهن ناآرام و اغلب دغدغه‌مند. در این وبلاگ هرآن‌چه دغدغه‌ام هست را خواهید دید. امیدوارم خسته نشوید!