It’s not that people don’t like classical music, it’s that they don’t have a chance to understand and experience it

Gustavo Dudamel

 

دوستانم به خوبی می‌دانند که چقدرعاشق گوستاوو دودامل هستم ولی به‌دور از تعصب این حرفش واقعا صحیح و پرمعناست. مشکل ما با موسیقی کلاسیک (و حتی هر نوع موسیقی دیگر) درک نکردن و تجربه نکردن آن است. اغلب شنیده‌ام که دوستانم می‌گویند “واقعا دوست دارم کلاسیک گوش کنم ولی وسط گوش دادن حوصله‌ام سر می‌رود.”  یا حرف‌هایی از این قبیل

کسانی که مرا در اینستاگرام دنبال می‌کنند می‌دانند که هر روز یک ویدیو کلیپ از یک قطعه موسیقی از سبک‌های مختلف پست می‌کنم. چند مدت پیش هم یک  نظرسنجی گذاشتم که ببینم آیا دوستانم ویدیوهایی را که پست می‌کنم می‌بینند یا نه. (البته با آمار غیرقابل باور بالای 75  % بیننده مواجه شدم که برایم جالب بود) یکی از دوستانم در پاسخ به نظرسنجیم گفت “من این همه آدم که میان و توی ارکستر آهنگ می‌زنن رو درک نمی‌کنم. کلا نمیفهمم موسیقی کلاسیک رو”

دقیقا همان جمله‌ی گوستاوو دودامل.

اما چرا؟
با خودم گفتم چه شد که خودت به موسیقی کلاسیک علاقه‌مند شدی؟ آخر خودت هم اوایل که موسیقی گوش کردن را شروع کردی همان چیزهایی را گوش می‌دادی که بقیه گوش می‌دادند. آرش و کامران و هومن و امثالهم. چه شد که علاقه‌مند شدی؟ یادم آمد که اولین بار که علاقه‌مند شدم، موسیقی کلاسیک را دیدم. قطعه‌ی سونات مهتاب بتهوون بود. نمی‌دانم نوازنده‌اش چه کسی بود و خاطره‌ی مبهمی دارم اما این را یادم می‌آید که محو دستان نوازنده بودم دهانم باز بود.

اولین باری که به نواختن ساز هم علاقه‌مند شدم پس از دیدن کنسزت یانی و نوازندگی ویولن سمول یروینیان بود. (هرچند که الان به هیچ عنوان علاقه ندارم به یانی گوش دهم اما هنوز نوازندگی یروینیان در ذهنم نقش بسته. ناگفته نماند که طی یک اقدام نافرجام ویولن خریدم و در کلاسش هم ثبت‌نام و شرکت کردم اما پس از دیدن سختی کار پشیمان شدم!)

برای همین است که می‌گویم موسیقی کلاسیک را باید دید. وقتی چهره و حالات نوازنده را می‌بینید که موسیقی از درونش فوران می‌کند، وقتی حرکات دست و بدن رهبر ارکستر را می‌بینید که موسیقی روحش را به تسخیر درآورده آن وقت است که به قول دودامل موسیقی کلاسیک را تجربه می‌کنید. حتی اگر هیچ‌وقت دست به سازی هم نبرده باشید بازهم می‌توانید روح موسیقی را تجربه کنید.

البته درک موسیقی به این آسانی‌ها نیست. مدت‌ها زمان می‌برد. باید بارها و بارها از ابتدا تا انتها موسیقی را شنید و دید. تفاسیر مختلف را تجربه کرد. بهترین نوازنده‌ها و مفسران را شناخت و به نوازندگیشان گوش کرد. حتی با همه‌ی این‌ها هم شاید نتوان به درک عمیقی از یک قطعه‌ی پیچیده‌ی بتهوون یا یک قطعه‌ی عاشقانه‌ی شوپن رسید. اما از هیچ بهتر است، نه؟!

همه‌ی این روضه‌ها را خواندم تا به قطعه‌ی ذیل برسم! پیانو کنچرتو شماره 20 موتزارت.

پیانو کنچرتو ترکیبی از پیانو و ارکستر است. پیانو به صورت تک و دیگر سازها همه. نبردی است نابرابر ولی بی شک زیبا. آخر نبرد را هم بگویم که کسی برنده سر بیرون نمی‌آورد. شاید بتوان گفت به صلح می‌رسند اما برنده‌ای وجود ندارد.

در اغلب کنچرتوها علاوه بر نوازندگان ارکستر و نوازنده‌ی پیانو، رهبر ارکستر نیز در میدان حاضر می‌شود. اما این بار نه. بانو میتسوکو یوچیدا (Dame Mitsuko Uchida) خود شوالیه است. (واقعا هم شوالیه است! چند سال پیش توسط ملکه الیزابت به مقام DBE یا Dame Commander of the British Empire نایل شد.!)

در این صحنه یوچیدا نه تنها به نوازندگی پیانو می‌پردازد بلکه رهبری را هم به خوبی به دست می‌گیرد و چه رهبری‌ای. فقط باید ببینید که چگونه احساسات و بالا و پایین‌های قطعه را از پشت پیانو بیان می‌کند.

ببینید و لذت ببرید.

هر سه موومان قطعه را در این ویدیو در کنار هم می‌بینید. طولانی است. 34 دقیقه اما اگر شروع کنید تا پایان زمینش نمی‌گذارید.

به عنوان نمونه هم می‌توانید 1 دقیقه‌اش را که در اینستاگرامم گذاشتم ببینید.

امیدوارم لذت کافی را ببرید.

. Wolfgang Amadeus Mozart – Concerto no. 20 for Piano & Orchestra (in D-Minor) k.466 : III. Rondo, Allegro Assai Pianist & Conductor: Dame Mitsuko Uchida . پیانو کنچرتو شماره ۲۰ موتزارت به رهبری و نوازندگی بانو میتسوکو یوچیدا. از معدود ژاپنی‌هایی که توسط ملکه به مقام شوالیه‌ای دست پیدا کرده. همیشه پیانو کنچرتوهایی رو که خود پیانیست رهبرش هست رو دوست داشتم (همچنین ویولن کنچرتو و انواع و اقسام دیگه) چون نوازنده مجبوره توی فضای کم و فرصت کمتر علاوه بر نوازندگی حرفه‌ای یه ارکستر رو هم رهبری کنه و معمولا اداها و قیافه‌های جالبی در میارن! جالبه! به زودی کاملش توی کانال پست میشه! . #Mozart #Pianoconcerto #mitsuko #uchida #mitsukouchida #wolfgangamadeusmozart #k466 #rondo

A post shared by Shayan Majidi (@shayan___majidi) on

 

نویسنده نوشته: شایان مجیدی

Leave a Reply

2 نظر روی "موسیقی کلاسیک را باید دید!"

avatar
  Subscribe  
جدیدترین قدیمی‌ترین بالاترین رای
مطلع شوید
امیرمحمد قربانی
مهمان

می‌خواستم بنویسم اینجا برات ولی دیدم به اندازه کافی در موردش تو چت صحبت کردیم :))
حرفی نبود که بگم دیگه :)))

شاید دوست داشته باشید

9 دقیقه رویایی با فرانتز شوبرت

نمی‌دانم اولین بار این قطعه‌ی شوبرت را کجا شنیدم اما

اونجد سونفولد

انتقام هفت برابری

انتقام هفت برابری! خودم هم قبول دارم! اسم به شدت

درباره من

شایان مجیدی هستم. دانشجویی با ذهن ناآرام و اغلب دغدغه‌مند. در این وبلاگ هرآن‌چه دغدغه‌ام هست را خواهید دید. امیدوارم خسته نشوید!