نمی‌دانم اولین بار این قطعه‌ی شوبرت را کجا شنیدم اما می‌دانم قطعه‌ی معروف و پرطرفداری‌ است. من معمولا وقتی که در خانه یا سالن مطالعه‌ی دانشگاه سروصدا زیاد باشد به پلی لیست‌های آهنگ‌هایی که در اسپاتیفای دانلود کرده‌ام و مخصوص تمرکز هستند گوش می‌دهم و به راحتی به مطالعه‌ام ادامه می‌دهم. آهنگ‌هایی که در زمان مطالعه گوش می‌کنم معمولا انواع کلاسیک یا سبک‌های بیکلام جدید (امبینت، نیو ایج و…) هستند که بیشتر به عنوان خاموش کننده‌ی صداهای حرف زدن (صداهای معنادار!!) بیرون و افزایش تمرکزم روی مطالعه هستند. هیچ‌گاه گوش دادن به این آهنگ‌ها مانع از تمرکزم نشده‌بودند. اما این بار! این‌بار صدای درون گوشم از تمام صداهای بیرون معنادارتر بود!

درست یادم است. داشتم در سالن مطالعه درس می‌خواندم که ناگهان پلی‌لیست به قطعه پیانو تریو شماره 2 شوبرت موومان 2 رسید. در اوج حفظ کردن مطالب بودم که ناگهان به این آهنگ رسیدم و کل رشته‌ی تمرکزم تجزیه شد! اول با خودم فکر کردم که این قطعه را کجا شنیدم! بعد از مدت زیادی تفکر و رها کردن درس به این نتیجه رسیدم که این قطعه به طرز عجیبی به آهنگ تم اصلی فیلم نامزد اسکار “مردی به نام اووه” -که از کتابی با همین نام از فردریک بکمن اقتباس شده‌است- شباهت دارد. به نظرم نویسنده قطعه فیلم حتما موسیقیش را از این قطعه شوبرت الهام گرفته است!

مردی به نام اوه

بعد همانطور که قطعه جلوتر رفت و به اوجش رسید فقط نفسم حبس شد. همین. دهانم به طور نامحسوس از زیبایی قطعه باز مانده بود! صرفا روحم را حس می‌کردم که تا آسمان رفت و تا پایان قطعه به جایگاه پستش برگشت! زیبایی تمام!

اجرای این قطعه را در ادامه‌ی پست قرار می‌دهم؛ خودتان این حس را تجربه کنید و با من در میان بگذارید. فقط نگاه کنید که پیانو، ویلن و ویلن سل چگونه در این قطعه در کمال زیبایی نقش عوض می‌کنند و با هم کلنجار می‌روند تا زمانی که در قله آهنگ برای چند ثانیه با تمام قدرت فریاد می‌کشند و روح را به پرواز درمی‌آورند. تریل‌های ویلن سل، پیتزیکاتو ویلن، آکسان‌ها و استکاتوهای پیانو همگی به زیبایی در این قطعه در کنار هم قرار گرفته‌اند.

 

اجرای این قطعه توسط تریو هورشوسکی (Horszowski Trio) است. یکی از بهترین اجراهایی که دیدم. البته خودم این قطعه را در اسپاتیفای با اجرای تریو اشتوتگارت شنیدم اما از این تریو نتوانستم اجرای ویدیویی پیدا کنم. قبل از این تریوها تریو مورد علاقه‌ام (یا شاید تنها تریویی که می‌شناختم!) تریو مارثا آرخریچ و میشا مایسکی و گیدون کرمر بود. غول‌های نوازندگی پیانو و ویلن سل و ویلن! اما الان کارهای این دو تریو را نیز دنبال می‌کنم. امیدوارم از این قطعه به اندازه من لذت ببرید!

horszowski trio
Horszowski Trio – Jesse Mills, Raman Ramakrishnan, and Rieko Aizawa
Martha argerich trio
Gidon Kremer, Martha Argerich & Mischa Maisky

نویسنده نوشته: شایان مجیدی

Leave a Reply

2 نظر روی "9 دقیقه رویایی با فرانتز شوبرت"

avatar
  Subscribe  
جدیدترین قدیمی‌ترین بالاترین رای
مطلع شوید
fatemeh
مهمان

خب راستشو بگم فوق العاده بود وخیلی خوب باذهنم بازی کرد..ریتمشو دوس داشتم: اینکه یهو تورو میبره به اوج ویهو میگه کافیه دیگه خسته میشی و ریتمو کند میکنه وبهت اجازه فکر میده!اینقد خوب باهاش ارتباط برقرار کردم ک بعضی جاها حس میکردم خودم دارم مینوازم درصورتی ک هیچی از موسیقی نمیدونم!

شاید دوست داشته باشید

موسیقی کلاسیک را باید دید!

It’s not that people don’t like classical music, it’s that

درباره من

شایان مجیدی هستم. دانشجویی با ذهن ناآرام و اغلب دغدغه‌مند. در این وبلاگ هرآن‌چه دغدغه‌ام هست را خواهید دید. امیدوارم خسته نشوید!